RSS

İnsanlar neden koşar?

10 Dec

Koşmak yürümenin hızlı hali bildiğimiz gibi :). Peki yürüme dururken insanlar neden koşmaya ihtiyaç duydular? Bilimadamlarına göre atalarımız koşmaya yaklaşık 4.5 milyon yıl önce başladılar. Amaç ise avlanmak ve av olmamak idi. Onca sene önce amacın bu olması beni pek şaşırtmadı. Altın madalya için koşmalarını beklemiyordum doğrusu.

İnsanların avlanmak konusunda vahşi hayvanlara göre bariz dezavantajları var. Yırtıcı olmaması, pençelere sahip olmaması, süratli olmaması gibi. Buna karşın insanlarda, onları bu özelliklere sahip canlılara üstün kılan bir özellik var; endurance, yani dayanıklılık. İnsan diğer koşuculara göre daha yavaş koşmasına rağmen çok daha uzun mesafeler katedebilir ve hiçbir başka canlı bu mesafelere yaklaşamaz bile. Yani atalarımız aç kalıp, gözlerine bir av kestirdiklerinde o hayvanın peşinden koşuyorlardı. İnsan hareketten kaynaklanan harareti dengelemek için terlemek gibi müthiş bir yeteneğe sahipken, hayvanlar bir süre sonra düşüp kalıyorlardı. Afrika’da çok az da olsa hala arada sırada böyle avlanan kabileler var. Yandaki fotograf Güney Afrika’da Kalahari bölgesinde yaşayan yerlileri koşarak avladıkları bir geyikle gösteriyor. Zamanla insanların ölümcül silahlar keşfetmeleri ve daha hızlı gitmek için bacaklarını değil de araçlar kullanmaya başlamalarıyla avlanmak için koşmak geride kaldı.

Yarışma amaçlı koşular ise tarihte yaklaşık olarak mılattan önce 1800’lü yıllarda başladı. İlk bilinen olimpiyat oyunları ise milattan önce 776 senesinde yapıldı. Ve günümüze dek atletizm en popüler sporlardan birisi olarak ulaştı. Yeme ihtiyacından doğan koşma şimdilerde yiyerek elde edilen fazla kiloları yakmak için en temel araç.

 
Leave a comment

Posted by on December 10, 2011 in koşu

 

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: