RSS

Peki Hüseyin Neden Koşar?

15 Dec

İnsanların neden koştuğu tamam da peki Hüseyin neden koşar? Bunun çok da anlamlı bir cevabı yok. Sadece okuduğum bir kitap beni bu yönde teşvik etti. Christopher McDougall adındaki Amerikalı bir gazetecinin yazdığı “Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes and the Greatest Race the World Has Never Seen” adlı kitap beni koşmaya teşvik etti. Özet geçecek olursam, kitabın yazarı koşmayı seven ve fakat sürekli sakatlanan bir gazetecidir. Adamın canına tak ediyor ve ağrısız, sızısız koşabilmenin
yollarını arıyor. Bu arayış adamcağızı Meksika yaylalarına kadar götürüyor ve muazzam koşuculardan oluşan ilkel bir kabileyle karşılaşıyor. Kendilerine Raramuri diyen bu insanlar saatlerce ara vermeden koşabilme yetisine sahip ve bunu zorlanmadan yapıyorlar. İşte hikaye anahatlarıyla böyle. Daha fazla spoiler vermeye lüzum yok. Ama koşuyla ilgilenen veya ilgilenmeyen herkes okumalı bence. Gerçekten etkileyici.

Öyle fazla bir sporcu geçmişim yok maalesef. Her Türk genci gibi ağırlıklı olarak futbol, zaman zaman da basketbol topu peşinden koşmuşluğum var elbette. Onun dışında pek kayda değer faaliyetlerim olmadı. Ta ki hayatımda en azından bir maraton bitirebilmiş birisi olmaya karar verinceye dek. Şimdi bu işi hobi edinmiş ve düzenli koşan birisiyim. Bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti yani :). Başlangıçta 250 metre koşup nefes nefese kalırdım, şu anda ise 5 kilometreyi yarım saatin altında rahatça koşuyorum. Fakat bu daha başlangıç. Hedef maraton, yani 41 kilometre. O yüzden katetmem gereken çok mesafe var.

 
Leave a comment

Posted by on December 15, 2011 in genel, koşu

 

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: