RSS

Photoshop’ta Tilt Shift Efekti

22 Dec

Tilt shift, fotografçılıkta kullanılan bir lens çeşididir. Bu lensle çekilen fotograflar da bu isimle anılır. Bu tekniğin ve lensin kullanım alanı genelde perspektif düzeltmesi yapmak. Özellikle mimari çekimler ve iç mekan çekimleri yapanlar kullanırlar bu lensi. Bu tip çekimlerde binalar arkaya doğru devrilir gibi, koridorlar ortaya doğru yıkılır gibi gözükür yani distorsiyonlar oluşur. Tilt shift lenslerle makina sehpa üzerindeyken lensin tilt ve shift düğmeleriyle oynanarak gerekli düzenlemelerle bu distorsiyonlar yok edilir. Asıl amaç bu, bunun dışında bu lensler net alan derinliğine müdahale etme imkanı da sunuyor, dolayısıyla istenen alan net istenen alan flu çekilebiliyor. Bu da fotograflara bir minyatür etkisi veriyor. Yani sanki gerçek bir alanın fotografı değil de maket fotografı gibi gözükmesine sebep oluyor. Aşağıdaki linkte özetle gösteriliyor tilt shift kullanım alanları.

Bizim amacımız da çektiğimiz fotografa işte bu minyatür etkisini verebilmek. Bunu lensle değil de photoshop kullanarak yapacağız.

Bu tekniğin ön şartı fotografımızın yukarıdan çekilmiş olması. Herhangi bir fotografla da denenebilir elbette fakat en güzel sonuçlar yukarıdan çekilmiş fotograflarda çıkıyor. Maket efekti vermek istiyoruz ve maket fotografları genelde yukarıdan çekilmiş olur.

Şimdi öncelikle yukarıdan çekilmiş fotografımızı alalım. Ben bu fotografı kullanacağım. Bu fotografı bir önceki evin balkonundan çekmiştim. Görüldüğü gibi şartları sağlıyor. Yukarıdan çekilmiş, objeler var, renkler iyi. Şimdi bu fotografımız uygulayacağımız efektlerle postun başındaki görünüme kavuşacak. Bunun için çok süper derecede photoshop bilmeye gerek yok. Gayet basit bir şekilde aşama aşama hedefe ulaşacağız. Maddeler halinde yazarsam daha kolay anlaşılır gibi bir his var içimde.

 

1. Öncelikle fotografımızı photoshopta açıyoruz. Açtıktan sonra ‘q’ harfine basarak ‘quick mask’ moduna geçiyoruz. (Quick mask modunu şöyle düşünebiliriz; evde boya yaparken boya olmasın istediğimiz yerlere bant yapıştırırız. İşte photosop’ta da vereceğimiz efektlerden etkilenmemesini istediğimiz yerleri quick mask ile kapatıyoruz.)

2. Quick mask moduna geçtikten sonra ‘g’ harfine basarak gradient aracını seçiyoruz. Gradient’in reflected gradient olmasına dikkat etmemiz gerek burada. Aşağıdaki ekran görüntüsü quick mask moduna geçip gradient tool ve reflected gradient seçildikten sonra alındı.

 

 

 

 

 

 

3. Şimdi bir çizgi çizeceğiz. Bu çizgi fotografımızda net alan olarak bırakacağımız bölgeyi belirleyecek. Çizgi düşey olacak. Düz çizgi yapmakta zorlanıyorsanız shift tuşunu basılı tutarak düz çizebilirsiniz. Bu aşamada istediğiniz seçimi deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Seçtiğiniz bölge kırmızı olarak işaretlenecek seçiminiz bittiğinde. Yani aşağıdaki görüntü oluşacak ekranınızda.

 

 

 

 

 

 

4. Şimdi tekrar q tuşuna basarak quick mask modundan çıkıyoruz. Kırmızıyla boyalı alan dışında kalan bölgelerin hareketli çizgilerle çevrelenerek seçili hale geldiğini göreceksiniz. Şimdi bu seçili alana blur efekti uygulayacağız. Menüden Filter>Blur>Lens Blur tıklıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

5. The lens blur menuLens Blur’a tıkladığımızda yandaki ekran açılıyor. Burada blur ayarlarını istendiği gibi değiştirebiliriz. Bana varsayılan ayarlar hoş gözüktüğünden çok oynama yapmadan OK deyip efekti uyguladım. Efekt uygulandıktan sonra Ctrl+D ile seçme çizgilerini siliyoruz. Nerdeyse bitti..

 

 

 

6. Şimdi saturation’a yükleneceğiz. Menülerden Image>Adjustments>Hue\Saturation tıklıyoruz. Saturation değerini artırıyoruz. Renkler abartı olunca daha bir maket havası oluşuyor fotografta. Ben +40 yaptım.

7. Bu da bittikten sonra artık tamam sayılır. İsterseniz Image>Adjustments>Curves menüsünden contrast ayarları yapabilirsiniz. En sonunda fotografımız maket fotografı gibi, objeler oyuncak veya maketmiş gibi gözükecek.

 
Leave a comment

Posted by on December 22, 2011 in fotograf, photoshop

 

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: