RSS

Abu Dhabi Triathlon 2012

28 Feb
Abu Dhabi Triathlon 2012

Bu sene dördüncüsü üçüncüsü düzenlenecek olan Abu Dhabi Triathlon, 3 Mart Cumartesi günü BAE başkenti Abu Dhabi’de koşulacak. Henüz üçüncüsü olmasına rağmen daha şimdiden uluslararası ilgi çekmeyi de başardı bu yarışlar. Muhtemelen bunda ödüllerin de önemli katkısı var. Çünkü Abu Dhabi’de ilk 10’a giren herkese başta para olmak üzere ödüller dağıtılıyor. Yarışı birinci sırada tamamlayan hem erkek hem de kadın yarşmacılar 50,000 dolar kazanırken onuncu sırada bitirenler de 1,000’er dolar kazanıyor. Arada kalanlar da bu miktarlar arasında ödüllerini alıyorlar. Triatlonlar da genelde mesafeler değişken oluyor. Standartlar var elbette fakat çeşitli kategorilendirmelerle bu standart mesafelerde değişiklikler yapılıyor. Abu Dhabi Triathlonu’nda 3 kategori olacak. Bunlar:

Long Distance (Uzun Mesafe) – 3 km yüzme, 200 km bisiklet, 20 km koşu,

Short Distance (Kısa Mesafe) – 1.5 km yüzme, 100 km bisiklet, 10 km koşu,

Sprint Distance (Sürat Mesafe) – 750 m yüzme, 50 km bisiklet, 5 km koşu

şeklinde olacak. Kısa mesafe ve sprint için takım yarışları da yapılacak. Takım yarışlarında 1 kişi koşu, 1 kişi yüzme, 1 kişi de bisiklet yapabiliyor. Aslında eğlenceli olabilir takım oluşturup katılmak. Fakat ödüller yalnızca uzun mesafe için.

Parkur Abu Dhabi sahil şeridinden başlıyor ve şehrin güzel bölgelerinden geçiyor. Abu Dhabi triatlonu çok önemsiyor ve uluslararası bir yarış haline getirmek için elinden geleni yapıyor. Yarışın olduğu gün, zaten küçük bir ada olan şehir merkezinde bir çok yol trafiğe kapatılmış olacak.

Yandaki haritadan da görülebileceği gibi parkur adadan adaya atlayacak şekilde hazırlanmış. En güzel yanı ise Yas Island adındaki, üzerinde Yas Marina Circuit‘i da bulunduran adadan da geçecek olması .

Yas Marina Circuit Formula 1 takviminde bulunan ve her sene yarışlara ev sahipliği yapan bir pist. Yarışmacılar bu pistte de 2 tur atma şansına sahip olacaklar.

3 Mart günü hem biraz fotograf çekebilmek hem de bu önemli olaya en azından seyirci olarak katılabilmek için orada olacağım. Fazlasıyla zorlayıcı bir yarış. Bu mesafeleri tamamlayan atletlerin her biri elit atletler. Ben de bu mücadeleye hiç değilse şahit olayım.

 
Leave a comment

Posted by on February 28, 2012 in atletizm

 

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: