RSS

Dubai Terry Fox Koşusu

04 May
Dubai Terry Fox Koşusu

27 Nisan günü Dubai’de Terry Fox koşusu düzenlendi. Palm Island Jumeirah’ta, meşhur Atlantis otelinin de bulunduğu adanın dalga kıranında oldu koşu. Tam olarak parkur şurada görülen dalga kıranın ortasından başlayıp sağ tarafta alt ucuna kadar gidip sonra aynı yolu dönmekten ibaretti. Tamamı 9 kilometrelik bir parkur idi. Terry Fox koşuları 1981’den beri 60’ı aşkın ülkede düzenleniyor. Bildiğim kadarıyla Türkiye‘de de bazı üniversiteler tarafından düzenleniyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu yıl 18. kez düzenlenmiş oldu bu etkinlik. 

Geçen yıl şubat ayında düzenlenmişti koşu. Bu yıl daha geç oldu. Birleşik Arap Emirlikleri’nde havaların ısındığı bir döneme denk geldi. Bu koşu bir yarış değil, bir etkinlik. Kanser araştırmaları için maddi kaynak toplama amaçlı bir etkinlik. Adından anlaşıldığı gibi Terry Fox tarafından başlatılmış bir etkinlik. Peki kimdir Terry Fox? Terry Fox Kanadalı bir atlet. 1958 doğumlu. Küçüklüğünde futbol, ragbi, basketbol gibi sporlara meraklı. Okulunda basketbol takımında oynuyor ama çok yetenekli olduğu söylenemez. Okuldaki koçu onu mesafe koşucusu olmaya teşvik ediyordu. Fakat çok azimli ve mücadeleci bir yapısı var. Sıkı çalışmayla okulun en iyi sporcularından biri oldu. Annesinin ısrarıyla üniversiteye başladı.

1976 kasım ayında (ben 10 aylık bebekken), arabasıyla eve giderken bir kaza geçirdi. Bir köprü inşaatı dikkatini dağıttı ve bir pikaba arkadan çarptı. Arabası kullanılamaz hale geldi. Kendisi ise sağ dizinde ağrı dışında yara almadan kurtuldu. Aralık ayında sağ dizinde yeniden ağrı hissetti. Fakat basketbol sezonu kapanıncaya dek ihmal etmeye karar verdi. Mart 1977’de ağrıları yoğunlaştı ve hastaneye gitti. Burada dizinde osteosarcoma teşhis edildi. Bu hastalık diz civarında baş gösteren bir kanser türü idi. Doktorlar sağ bacağın dizden kesilmesi gerektiğini ve uzun süre kemoterapi görmesi gerektiğini söylediler. Hayatta kalma şansının %50 olduğu ama 2 yıl önceye dek bu durumlarda hayatta kalma şansının %15 olduğu söylendi.

Bacağı kesildi ve yapay bir bacak takıldı. Morali ve azmi sayesinde ameliyattan 3 hafta sonra yapay bir bacakla yürüyebiliyordu. 16 ay kemoterapi gördü. Tedavi bittiğinde kendini kanser araştırmalarına ve tıbba borçlu hissediyordu. Kemoterapi devam ederken tekerlekli sandalyede basketbol oynamayı öğrendi ve kısa süre içinde milli takıma seçildi. Milli takımla 3 kupa kazandı.

14 aylık bir program takip ederek maraton koşmaya hazırlandı. Fakat asıl amacı Kanada’nın tamamını koşarak kanserle mücadeleye karşı insanları bilinçlendirmek ve maddi kaynak yaratmaktı. Bu amaçla Kanada’nın doğusunda Atlantik Okyanusu kıyısında bir şişeye su doldurdu ve bu suyu Kanada’nın batı kıyısında Pasifik Okyanusu’na dökeceğini söyledi. Başlattığı koşuyla her gün bir maraton mesafesi koşuyordu. Geçtiği şehirlerde ve kasabalarda insanlar topladıkları yardımları kendisine veriyordu. Ulusal televizyon kanallarının da yardımıyla ilgi çığ gibi büyüdü. Fakat her gün bir maraton mesafesi koşmak fiziksel olarak da bitirdi onu. Kanser nüksetti ve diğer organlara da yayıldı. Ve 143 gün sonra artık devam edemeyeceği açıklandı. 5373 kilometre koşup 1.7 milyon dolar toplamıştı. Bir televizyon kanalı bir program düzenleyerek 5 saatte 10.5 milyon dolar topladı. Fox bitmişti ama mesaj yerine ulaşmıştı. 1980 yılında Kanada’nın en önemli madalyası olan Order of Canada ile ödüllendirildi. Papa bir mektup göndererek Fox için dua ettiğini bildirdi. Fakat genç adam kansere yenik düştü ve 19 Haziran 1981 günü komaya girerek 23 yaşında hayatını yitirdi.

Four Season Otellerinin sahibi Isadora Sharp da oğlunu kansere kaybetmişti. Fox’a Terry Fox koşularını gelenekselleştirmeyi önerdi. Fox koşuların yarış olmaması şartıyla kabul etti bu teklifi. İsteyen koşacak, isteyen yürüyecek, isteyen bisiklete binecekti. İlk Terry Fox koşusu 13 Eylül 1981’de Fox’un ölümünden sonra ailesi ve Four Season Otelleri tarafından organize edildi. Daha sonra başka ülkekere de yayıldı. Bugüne dek 500 mülyon doların üzerinde para toplandı kanser araştırmaları için. Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise bu yıla kadar 6,5 milyon dirhem toplandı. Dubai Emiri de destekliyor bu organizasyonu.

Biz de cuma sabahı erkenden kalkıp gittik. Koşu alanı sponsorların standlarıyla doluydu. Katılım oldukça yüksekti. Bunda birçok şirketin çalışanlarını teşvik etmesinin de payı var. Kaydımızı yapıp bağışta bulunduktan sonra numaramızı ve tişörtümüzü aldık. Daha sonra kurulan bir sahne üzerinde Kanada konsolosu bir konuşma yaptı. Daha sonra müzik grupları çıktı. Bir okulun bando takımı bile geldi. Fakat sıcaklık da gitgide yükseliyordu. biraz huzursuzlanmaya başladık. Kalabalıktan da ufak tefek homurtular yükselmeye başlayınca konseri falan kesip koşuyu başlattılar. Ama saat gene de neredeyse 9 olmuştu. Sıcaklık zorluyordu. Yol boyunca su istasyonları vardı bir sürü. Yarış olmadığı için kimse zorlamıyordu zaten. Yol boyunca herkes hatıra fotografları çektirdi. Yol üstündeki otellerin personeli hem su dağıtıp hem destek oluyordu koşuculara. Koşuyu tamamlayan herkese sertifikaları verildi. Dondurma, su ve enerji içecekleri dağıtıldı. Güzel bir organizasyondu. Ümit ediyoruz ki bir gün kanseri yeneriz.

 
 

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: