RSS

Brick Antrenman (Brick Training) Nedir?

10 May
Brick Antrenman (Brick Training) Nedir?

Brick bilindiği üzere kırmızı tuğlaların İngilizce’deki adı. Brick antrenman ise sporcunun antrenman sonrası tuğla düşürmesine denmiyor tabii. Adı brick antrenman olsa da bu çalışmanın tuğlayla falan alakası yok. Brick antrenman triatlon sporcularının uyguladığı bir çalışma biçimi. Neden brick dendiği konusunda muhtelif rivayetler var ama üzerinde birleşilmiş bir fikir yok.

Triatlon her ne kadar 3 değişik disiplinin kombinasyonu gibi düşünülse de bazı kesimler onu tek başına bir spor olarak ele alır. Yani yüzdükten sonra bisiklete binmenin, sadece bisiklete binmekten çok farklı olduğu söylenir. 

Ve özellikle bisiklete bindikten sonra koşmanın normal koşmaya göre çok zor olduğu söylenirç Triatlonda izlenen sıra önce yüzme, sonrasında bisiklet ve son olarak da koşu şeklinde. Bisiklet ve koşu esnasında bacağın tamamen farklı kasları çalışır. Bisiklet üzerinde atlet hızını artırıp yarışın bu aşamasını en iyi dereceyle bitirme peşindedir. Bu esnada bacaktaki koşu için kullanılan kaslar kasılır. Bisiklet aşaması tamamlanıp hemen koşuya başlandığında bu kasların aniden koşuya uyum sağlaması zor olur. Atlet normal koşu temposunu, adım mesafesini yakalamakta zorlanır. Dolayısıyla zaman kaybeder. İşte brick antrenmanlar vücudu bu hızlı geçişe adapte edebilmek, yarışlarda zorlanmamak için yapılır. Brick training triatletler için rutin bir antrenman olarak tavsiye edilmiyor genelde. Fakat yarışlardan bir süre önce programa dahil etmek gerekiyor.

Benim brick antrenmanla ilişkim ise triatlet falan olmaktan değil merak etmekten kaynaklanıyor. Bir kaç aydır bisiklete biniyorum. Son zamanlarda bisiklete binme koşmadan daha fazla benim için. Geçenlerde bir makale okurken denk geldim brick training’e. Ve sırf bisikletten sonra koşmanın ne derece zor olabileceğini görmek için denedim. Bisikletten sonra koşmak gerçekten zormuş :). Quadricepsler çok ağrıyor. Fakat gene de hoşuma gitti. Zaman zaman yapmaya çalışacağım.

 
Leave a comment

Posted by on May 10, 2012 in atletizm, koşu

 

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: