RSS

Dubai Balık ve Sebze Pazarı

21 Jul
Dubai Balık ve Sebze Pazarı

Birleşik Arap Emirlikleri ve komşu Oman halkı, topraklarında gaz ve petrol bulunmadan önce geçimlerini balıkçılık ve deniz ticaretiyle geçiren halklardı. Sinbad’ın bile Omanlı olduğu söylenir. Oman’ın Hint Okyanusu’na kıyısı olduğundan deniz ürünleri bol ve çeşitlidir. Dubai balıkçılarının da Omanlılardan kalır yanı yok. Onlar da eski tip ahşap tekneleriyle denize açılıp kısmetlerinde ne varsa topluyorlar. Topladıkları derya kuzularını da Deira semtinde bulunan balık ve sebze pazarında satıyorlar.

Bu pazar oldukça büyük. Hemen yan tarafında da taze sebze ve meyve pazarı, onun hemen yanındaysa kuru bakliyat toptancıları var. Bu pazar belediye tarafından kurulmuş ve yine belediye tarafından sıkı bir şekilde denetleniyor. Haftasonları, yani cuma ve cumartesi sabahları bu pazar çok kalabalık. Taze ürün almak için erken saatte pazara hücum ediyor Dubai sakinleri.

Pazarda her türlü deniz ürünü bulmak mümkün. Köpekbalığından her türlü kabukluya kadar herşey var. Bu bölgenin balıkları ilk zamanlarda bana tatsız tuzsuz gelmişti biraz. Türkiye’de balıkların kış geldiğinde lezzetli olduğu söylenir. Bunun sebebi de kışın deniz suyu soğuk olduğundan balığın soğuğa karşı korunma tedbiri olarak yağlanmasıdır. Yani yağlı balık lezzetli olur.

Fakat buralarda kıştan, soğuktan bahsedebileceğimiz bir durum yok. Aralık ocak aylarında bile mevsim Türkiye’nin nisanı ayarında. Dolayısıyla balıkların yağlanmasını gerektirecek bir soğuk yok. Sanırım o yüzden Türkiye balıklarından sonra sıcak deniz balıkları yavan gelmişti biraz. Fakat usta Arap aşçıları kullandıkları baharat ve tekniklerle bu yavanlığı lezzete çevirmesini biliyor.

Balık pazarının çalışanları ağırlıklı olarak Pakistanlı. Fiyatları müşteriye göre ayarlıyorlar. Yani pazarlık yapmadan almak biraz safça olur. Hangi ürün olursa olsun en az yüzde otuz iner fiyatlar. El arabalarıyla aldığınız ürünleri taşımak için peşinizde dolananlar var bir de. Eğer yanınızda taşıyan birisi yoksa adım başı taşıma teklifinde bulunuyorlar. O yüzden baştan birisiyle anlaşmak en iyisi.

Fotograftaki satıcı elindeki hamour balığının fiyatını 55 dirhemden 30 dirheme indirdi. Hamour bu bölgenin en popüler balıklarından. Az kılçıklı ve lezzetli bir balık. Fileto çıkardıkları hamourların kafalarını bile ayrıca satıyorlar. Hamour o kadar popüler işte.

Balık pazarının hemen yan tarafında sebze ve meyve pazarı var. Türkiye’deki sabit pazarları andırıyor. Ürün çeşitliliği olarak da aynı hemen hemen. Fakat burada Türkiye’den pek aşina olmadığımız yığınla tropikal meyveler de mevcut.

Bu pazarın fiyatları süpermarketlerden daha uygun. Fakat burada da pazarlık yapılması gerek. Çünkü amcalar tutturdukları fiyata satıyorlar. İtiraz eden indirimini alıyor, etmeyen yediği kazıkla kalıyor. Yan taraftan alınan balığın yanına mükemmel bir salata yapmak için her türlü ürün mevcut pazarda.

Balık pazarının kokusundan sonra burada taze ot ve sebzelerin kokusu insanı kendine getiriyor. Yaz sıcağının da etkisiyle balık pazarında insanın burnu doğduğuna pişman oluyor.

Bir cumartesi sabahını da bu pazarda alışveriş ve pazarlıkla öldürmüş olduk böylece.

 
Leave a comment

Posted by on July 21, 2012 in fotograf, gezi

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: