RSS

Efsane Atletler 2 – Steve Prefontaine

23 Jul
Efsane Atletler 2 – Steve Prefontaine

Steve Roland Prefontaine. Ya da hayranlarının taktığı adıyla kısaca Pre. Kısa süreli ömrüne rağmen Amerikan atletizminin efsanelerinden biridir Prefontaine. Bunu haketmediği ise söylenemez. Kısa süreli ömrüne sığdırdığı rekorları, başarıları, koşmaya olan tutkusu ve stiliyle efsane olmayı çoktan haketmiş bir atlet idi kendisi. Bir dönem 2000 metreden 10000 metreye kadar tüm mesafelerde 8 Amerika rekoru kendisine ait idi.

25 Ocak 1951’de Coos Bay, Oregon’da doğdu. 30 Mayıs 1975’te ise bir parti dönüşünde aracının kontrolünü kaybederek yol kenarındaki irice bir kayaya çarptı. Araba devrildi ve Pre altında kaldı. Olay yerinde hayatını kaybetti. İstatistiklerde alkollüyken kaza yapıp ölenler hanesine yazılmış oldu adı. Aradaki 24 yıla ise yığınla rekor ve başarı sığdırdı. 

Spora okulda basketbol ve futbol oynayarak başladı. Fakat fiziği bu sporlara uygun değildi. Okulunda futbol sahasının etrafında koşanları görüp, buna bir anlam veremiyordu. Daha sonra beden eğitimi dersinde aslında hiç te fena bir koşucu olmadığını keşfetti. Daha ikinci haftadan 1 millik koşuları grupta ikinci tamamlıyordu.

Koşmaya başladıktan sonra ise durmak bilmedi. Lisede kendisi de Oregon Üniversitesi’nin eski yıldız koşucularından olan Walt McClure Jr ile çalışmaya başladı. McClure potansiyeli sezmişti. Amerika’da daha lise çağlarında, işinin uzmanı kişilerin spora yetenekli gençleri keşfedip onlara mentörlük yapması, teşvik etmesi, eğitmesi bizim ülkemizle ne kadar da bağdaşıyor yahu. Aynı sistem.

Lisede ilk iki yılda başarılı sonuçlar aldıysa da adından çok söz ettiremedi. Koçu yaz tatilini antrenmanlarla geçirmesini tavsiye etti. Sonraki sezon cross country sezonunu yenilgisiz zirvede tamamladı ve eyalet şampiyonu oldu. Corvallis Invitational’da rekoru 6.9 saniye geliştirdi. Cross country’de yine yenilgisiz şampiyon oldu.

Üniversite zamanıydı artık ve ülkedeki yaklaşık 40 üniversite Prefontaine’in peşinden koşuyordu. Koç McClure Steve’in Oregon Üniversitesi’ne devam etmesi taraftarıydı. Steve de eyalet de kalma taraftarıydı. Fakat Oregon Üniversitesi diğer üniversiteler kadar ısrarcı değil gibiydi. En sonunda üniversitenin koçu Bill Bowerman (Nike’ın kurucusu) bir mektup yazdı Steve’e ve Oregon’a devam ederse dünyanın sayılı atletlerinden biri olacağını söyledi. Karar verilmişti artık.

Üniersitede kaldığı 4 yılda 3 defa NCAA Cross Country şampiyonu oldu. Sadece 1972’de olamadı çünkü o yıl ülkesini temsilen  1972 Münih Olimpiyatları’na katıldı. Olimpiyat elemelerinde 5,000 metrede Amerika rekoru kırarak birinci oldu ve olimpiyat takımında yerini aldı.

1972 Münih Olimpiyatları spor tarihinin unutulmaz olimpiyatalrından biridir. Bunun sebebi ise spordan çok siyasidir. 8 kişilik Filistinli bir grup olimpiyat köyüne sızarak 9 kişilik İsrail takımını kaldıkları apartmanda rehin aldılar. 2 kişiyi direnç gösterdikleri için hemen öldürdüler. Kalanları yanlarına alarak helikopterle havaalanına gitmeyi talep ettiler. Orada da yine talep ettikleri bir uçağa binerek bir Arap ülkesine kaçmak istiyorlardı. Alman polisinin havaalanında yaptığı başarısız kurtarma denemesinde İsraillilerin tamamı Filistinlilerin ise beşi hayatını kaybetti.

Olimpiyat köyünde Amerikan atletler İsraillilerin tam karşısındaki binada kalıyorlardı. Dolayısıyla köyde olan olaylara şahit oldular. Bu olayların Prefontaine’in konsantrasyonunu ve moralini önemli ölçüde bozduğuna inanılır.

Olimpiyatlarda 5,000 metrede dördüncü olabildi Prefontaine. O efsane 5,000 metrenin görüntüleri aşağıda.

Prefontaine haksızlıklara göz yumamayan bir atletti. Amatör Atletler Federasyonu olimpiyatlara katılacak atletlerin amatör kalabilmeleri için kesinlikle herhangi bir şekilde finanse edilmemesi taraftarıydı. Amatörlük ruhuna uygun görünüyor aslında fakat bu atletlerin katıldığı yarışmalar önemli sayıda seyirci çekip büyük hasılat topluyordu. Bu hasılatı sağlayan atletlerin tüm masrafarını kendi ceplerinden karşılamaları çok da adil değildi elbette. Bu uygulamalara karşı çıktığından federasyonla arası iyi değildi pek. Oregon eyalet hapishanesinde gönüllü olarak aktivitelere katılıp bir koşu kulübü de kurmuştur.

1976 Montreal Olimpiyatları için hazırlanıyordu. Fakat ölüm onu 1975’te yakaladı. Amerika’da ölümü için bir devrin sonu denilmiştir. Katıldığı 153 yarışın 120sini kazanmıştı öldüğünde. Hayatta kalsaydı kısa ve orta mesafe koşu derecelerini daha ne kadar iyileştirebilirdi kimbilir.

Hayatı 1997’de Prefontaine, 1998’de ise Without Limits adlarıyla 2 defa sinemaya aktarıldı. Her iki filmde de oynayan aktörler Prefontaine’e oldukça benziyorlar. Filmlerin ikisini de izledim, Jared Leto’yu da sevmeme rağmen bence Without Limits daha güzel aktarmış hikayeyi.

Kaza yaptığında çarptığı kaya Pre’s Rock diye anılıyor ve anısına birkaç güzel sözün olduğu ufak bir plakayla küçük bir anıta dönüştürülmüş. Bölge insanı hala anıyor kendisini, kazandıkları başarıları, madalyaları ona adıyor. 2012 olimpiyat elemeleri olduğunda Pre’s Rock şöyle görüntülenmiş.

Ayrıca anısına 1975’ten beri her yıl Prefontaine Classic adlı yarış koşulmaktadır.

 
Leave a comment

Posted by on July 23, 2012 in atletizm, koşu

 

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: