RSS

2013 RAK Yarı Maratonu Koşuldu

16 Feb

Kipsang_GeoffreyFV-RAK13-682x1024

© http://www.letsrun.com

Ras Al Khaimah, Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan 7 emirlikten bir tanesi. Ülkenin kuzeyinde kalıyor. Yaklaşık 250,000 nüfuslu bir emirlik. Diğer emirliklerin gölgesinde kalmış olsa da, 2007’den beri ülkedeki en düzgün sportif organizasyonlardan birisine evsahipliği yapıyor bu emirlik. O da RAK Yarı Maratonu. Türkiye’de koşu ve atletizmle ilgilenen birçok kişi bu yarıştan haberdardır diye düşünüyorum. Çünkü 2010 yılında kadınlarda yarışı ülkemiz adına yarışan Elvan Abeylegesse kazandı. Zaten bugüne dek kazanan atletlere baktığımızda, erkeklerde bu senenin galibi Geoffrey Kipsang’la beraber 6 defa Kenyalılar, 1 defa da Etiyopyalı atlet kazanmış. Kadınlarda ise bu yılın kazananı Lucy Kabuu‘yla birlikte 4 defa Kenyalılar, 2 defa Etiyopyalılar, 1 defa da Elvan kazanmış :). Yani bu yarışı başlangıcından beri Kenyalı ve Etiyopyalı atletler dışında kazanan olmamıştı. Bakalım bu defa olacak mıydı?

Kabuu_LucyFV-RAK13-682x1024

© http://www.letsrun.com

Her sene şubat ayında düzenlenen bu yarış, bu yıl 15 Şubat’a denk geldi. Atletizmin önemli uzun mesafe koşucuları katıldılar. Adharanand Finn adında İngiliz bir gazeteci Kenyalıların neden iyi koşucular olduklarını araştırmak amacıyla Kenya’ya gidip bir süre Kenyalı atletlerle antrenman yapıp daha sonra gözlemlerini Running With The Kenyans adı altında bir kitap olarak yayınladı. Ben kitabı severek okumuştum. Finn’in kitap boyunca bahsettiği ve beraber çalıştığı atletlerin bir kısmı bu yarı maratona katılmak için buradalardı. Benim gönlüm Geoffrey Mutai‘nin kazanmasından yanaydı. Fakat yarışı 58:54 derecesiyle Geoffrey Kipsang kazandı. Stanley Biwott 58:56 derecesiyle ikinci, Geoffrey Mutai ise 58:58 ile üçüncü oldu. Böylece ilk 3 atletin hepsi 59 dakika altında tamamlamış oldu yarışı. Kadınlarda ise Lucy Kabuu 1:06:09 ile birinci, Priscah Jeptoo 1:06:11 ile ikinci, Rita Jeptoo ise 1:06:27 ile üçüncü oldu. Ülkemizi temsil eden Elvan ise 1:11:57 ile 13. sırayı aldı. 

Böylece gelenek bozulmamış oldu. RAK Yarı Maratonu başlangıç tarihinden beri Kenyalıların ambargosunda. Bakalım Kenyalı olmayan bir kazananı olacak mı ilerleyen yıllarda.

 
Leave a comment

Posted by on February 16, 2013 in atletizm, koşu, motivasyon

 

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: