RSS

Al Qudra Bisiklet Parkuru

25 Mar

2911481718

http://www.gulfnews.com

Birleşik Arap Emirlikleri’nde, özellikle de Dubai’de bisiklet oldukça popüler bir spor. Bu sporu amatör veya profesyonel olarak yapan çok sayıda insan var. Bu kişiler kendi aralarında birçok grup da oluşturmuş durumdalar. Hafta içi ve hafta sonları bu gruplar toplanıp, çeşitli mesafeler ve hızlar için alt gruplar oluşturarak bisiklete biniyorlar. Fakat bisiklet yolları olmadığından bu binişler genelde trafiğe açık yollarda oluyordu. Fakat mesela Abu Dhabi’deki Formula 1 pisti olan Yas Marina Circuit salı akşamları kapıları bisikletçilere ve koşuculara açıyor. Aynı şekilde Dubai’de gene yarış parkuru olan Dubai Autodrome ise çarşamba akşamları bisiklet ve koşu sporu yapanların hizmetinde. Fakat bisikletçiler için bu 2 gün yeterli değil. Ayrıca aynı parkur etrafında sürekli dönüp durmak da bisikletin ruhuna aykırı. Bisiklet demek özgürlük demek bir yerde.

Bu yüzden Dubai bisikletçileri kendilerine çölden geçen tenha yollar keşfedip, oralarda sporlarını yapmayı ilke edinmiştir genelde. Fakat geçtiğimiz yıllarda bu grupların başına ölümcül kazalar geldi. Benim hatırladığım kadarıyla 4 üye farklı kazalarda hayatlarını kaybetti. İşte bu sebepten, bisiklet gruplarının talebiyle, Dubai Sports Council ve RTA (Roads and Transport Authority) birlikte hareket ederek şehrin dışında sadece bisiklet trafiğine açık yollar inşa etmeye karar verdiler. Al Qudra parkuru böyle doğmuş oldu. 8 Mart 2013 günü de resmi açılışı yapıldı. Açılış gününe ben de katıldım bisikletimle.

alqudraroad cycle track

http://www.tridubai.org

Haritada görüldüğü gibi parkur 2 bölümden oluşuyor. Birinci bölüm gidiş dönüş yaklaşık 35 kilometre olan kısım, ikinci bölüm ise 49 kilometre uzunluğundaki loop. Birinci bölüm mevcut bir araç yoluna paralel giderken ikinci bölüm çölün içinde geçiyor. Mükemmel bir tesis oldu bence. Sadece bisikletçiler için ve çok güvenli. Ayrıca çok güzel iniş ve çıkışlar var. Bu parkuru isteyen istediği zaman kullanmakta serbest.

Al_Qudra_Cycle_Path_Main

http://www.gulfvantage.com

Geçen hafta cuma sabahı burada tek başıma pedallıyordum. Rüzgarlı bir gündü ve tek başıma olduğum için rüzgar çok zorluyordu. Fakat bir anda karşıma 2 tane gazel çıktı. Hızla koşarak önümden kaçtı gittiler. Mükemmel bir andı fakat ne yazık ki yanımda fotograf makinası yoktu. Eski bisikletime Gopro kamerayı sabitlemiştim. Sürekli yanımdaydı. Şimdiki bisiklete de sabitlesem iyi olacak.

 
Leave a comment

Posted by on March 25, 2013 in bisiklet, gezi

 

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: