RSS

Koşu Esnasında Kullanılan Kaslar

06 Aug

Koşu oldukça efor sarfedilen bir spor. Yerçekimine ve hava direncine karşı oldukça ciddi bir mücadele gerektiriyor. Kısa mesafe ve yavaş tempoda da olsa uzun mesafede ve hızlı da olsa hep aynı kasları kullanıyoruz.

Koşuda bacakların geçtiği 4 aşama var; adım atma, kalça desteği, ileri itme ve bacağı sallama. Dırseklerin bükülü olması koşmayı çok daha efektif hale getirdiğinden kolların sallanmasını da üst vücudun geçtiği aşama olarak sayabiliriz. Bu hareketler yapılırken kullanılan kasları şöyle sıralayabiliriz:

Quadriceps Femoris: Bacağın ön kısmını kapatan dörtlü kas grubu. Koşma, yürüme ve zıplama gibi hareketleri yapmada en büyük görevi bu grup üslenir. Diz kapağının sabit tutulması da bu grup tarafından yapılır.

Quadriceps_Osteoarthritis

Hamstrings: Bacağın arka kısmını kaplayan dörtlü kas grubu. Diz ve kalça hareketlerini kontrol ederler.

Gluteus Maximus: Bir Roma generali ismini andırsa da bu kas bildiğimiz kıç kası, üstünde oturduğumuz. Kalça ve bacağın hareketlerinde söz sahibi bir kastır. Ayrıca vücudun iki ayak üzerinde dik durabilmesini de büyük ölçüde bu kasa borçluyuz.

hams

İliopsoas: Leğen kemiği etrafında bulunan bu kaslar gene vücudun dik konumda durmasına, kalçanın döndürülebilmesine yardımcı olur, ayakta durma, koşma ve yürüme gibi aktivitelere yardımcı olur.

iliopsoas

Yukarıdakiler, koşuda kullanılan ana kaslar olarak sayılacaksa yardımcı olarak da  biceps brachii yani bildiğimiz pazu kasını ve alt ve üst karın kaslarını yani abdominalleri sayabiliriz. Pazu kası kolları dirseklerden kırılı tutmak için kullanılırken, abdominaller ise dik durmamıza destek olur.

Düzenli koşmak tüm bu kasları çalıştırarak forma girmelerini sağlar. Öte yandan bu kaslar farklı egzersizlerle güçlendirilerek koşuda daha az sakatlanma yaşanabilir ve daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

 
Leave a comment

Posted by on August 6, 2014 in atletizm, koşu

 

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: