RSS

Koşu Ekipman

Koşu icin gereken en temel ekipman istek ve motivasyon. Bunun dışındaki herşey bir şekilde sağlanabiliyor. Önemli olan insanın kendisini rahat hissedeceği, ter tutmayan giysiler giymek. Bir çift de ayakkabı yeterli oluyor. Ayakkabı konusu, koşu aleminde her zaman derin tartışmalar yaratmış bir konu. Kimi otoritelere göre, teknoloji ilerledikçe üretilen ayakkabılar daha çok sakatlığa yol açıyor, çünkü bu ayakkabılar insanın doğal koşu şeklini değiştiriyor. Ben de buna inanmaya başladım. Ayakkabının insana çok büyük bir avantaj sağladığını da zannetmiyorum artık. 1960 Yaz Olimpiyatları’nda Abebe Bikila ayakkabısız kazanmış maratonu.

Adidas-Climacool-Fresh-Ride-Black-Yellow-Shoes

Benim kullandığım ayakkabılar Adidas Climacool Fresh Ride. Altı kalın gibi gözükmesine rağmen oldukça ince. Bu ayakkabı birçok koşucudan çok olumlu yorumlar almış bir ayakkabı. Çok konforlu ve üstünden, yanlarından hava alabilen bir ayakkabı. Adında bahsedilen serinliği sağlıyor gerçekten de. Ben sıcak mevsimlere sahip bir ülkede kullandığımdan çok rahat, fakat Türkiye gibi sert kış koşulları yaşayan yerlerde kışın kullanmaya müsait olamayabilir.

Garmin Forerunner 310XT GPS saat kullanıyorum. Çok faydalı bir alet. Yapılan mesafe, tempo, tur zamanları, kalp atış hızı gibi birçok datayı kaydediyor. Ayrica Ant+ teknolojisi sayesinde, bütün datayı kablosuz olarak bilgisayara aktarıyor, rotayı google map üzerinde gösteriyor, sporcunun performansını grafiklere yansıtıyor. Farklı gunlerde yapılan çalışmaları karşılaştırma imkanı sunuyor. Yan ürünleri ve uygulamalarıyla birlikte çok başarılı buluyorum bu saati.

 

Yukarıda görünen ayakkabı Merrell trail glove. Bu bir barefoot running, yani yalın ayak koşu ayakkabısı. Zero drop da deniyor, minimalist de. Bu aslında çok derin bir mevzu. Bu ayakkabı, koşu sakatlıklarının çok büyük bir bölümünün modern ayakkabılar olduğu ve insanların yalın ayak koştuklarında sakatlık yaşamayacakları iddiası üzerine ortaya çıkmış bir ayakkabı. Bu ayakkabının tabanı hem önde hem de topukta çok ince. Hiçbir destek ya da yastıklama yok. Yani neredeyse yalın ayak koşmaya denk düşüyor. İki defa koşma kaynaklı ağrılı sızılı sakatlık yaşamış bir amatör koşucu olarak böyle bir iddiaya kayıtsız kalamazdım. Netekim aldım ayakkabıyı. Şu ana dek herhangi bir sıkıntı yok, çok da memnunum.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: